Umihana Krličević Omerović magistrica je Komunikologije. Savjetnica je za upravljanje lokalnim razvojem, te koordinatorica Mreže za upravljanjem lokalnim razvojem u FBiH osnovane od SOG FBiH u saradnji sa Projektom integriranog lokalnog razvoja (ILDP).
Pohađala je mnogobrojne edukacije iz oblasti upravljanja loklanim razvojem, te stekla certifikate među kojima se posebno ističu:
- Certifikat iz oblasti Standardizovane metodologije planiranja lokalnog razvoja: Modul za trenere
- Certifikat – Upravljanje lokalnim razvojem
- Certifikat – Integrirano planiranje lokalnog razvoja
- Certifikat – Upravljanje projektnim ciklusom PCM
- Od ideje do uspješnog projekta
- Izrada strateških dokumenata u FBiH
- Primjena Zakona o razvojnom planiranju i razvojno planiranje u FBiH
- Certificate Project Cycle Management & Logical Framework Approch for Project Identification and Development in the Context of Current / Future Funding Programmes
- Certificate of Attendance for Participation in CBIB- Cross Border Institution Buiding Traing on how to design quality project proposals
Sarađivala je sa mnogobrojenim međunarodnim organizacijama, a radila je i na implementaciji projekata koje je finansirala Evropska Unija.
Pored toga, piše poeziju. Pjesme su joj objavljene u zbirci „Paralelni svjetovi“ na 8. KNS međunarodnim književnim susretnima u Sarajevu, u godišnjaku OD „Preporod“ Gračanica, te na portalima knjizevnost.hr i covjekcasopis.art.blog.
Njena prva knjiga poezije Ozbiljni razgovori podržana je od Fondacije za izdavaštvo Sarajevo i objavljena je 2020.
Suosnivačica je i predsjednica Udruženja za kulturu Kontrast.
Melida Travančić doktorica je humanističkih nauka iz oblasti književnosti. Piše poeziju, prozu, eseje, književnu kritiku i naučne radove.
Njene pjesme i priče objavljene su u zbornicima i antologijama u BiH i regionu, a poezija joj je prevedena na makedonski, engleski, španski, persijski, mađarski i njemački jezik.
Sudjelovala na više književnih festivala u zemlji i inostranstvu, kao i međunarodnih naučnih skupova i konferencija na kojima je izlagala radove o bosanskohercegovačkoj književnosti.
Objavila je više od dvadeset naučnih i stručnih radova, kao i radova iz oblasti književne kritike.
Poezija:
Ritual (Centar za kulturu i obrazovanje Tešanj, 2008.)
Svilene plahte (Centar za kulturu i obrazovanje Tešanj, 2009.)
Sjenka u sjenci (Planjax, Tešanj, 2019.)
Proza:
Smrt u ogledalu (Lijepa riječ, Tuzla, 2019.)
Ulaz u prazninu (Lijepa riječ, Tuzla, 2021.)
Naučne studije:
Ulaznica za junački kabare: književne refleksije Sarajevskog atentata (Lijepa riječ, Tuzla, 2019.)
Rekonstrukcija stvarnosti: ogledi o savremenoj bosanskohercegovačkoj književnosti (Planjax, Tešanj, 2021.)
Knjige o kulturnoj historiji Tešnja:
Tešanj, grade: Usmena književnost u Tešnju, Tešanj u usmenoj književnosti (Centar za kulturu i obrazovanje, Tešanj, 2009.)
Haiku grad: Tešanj u pjesmi (Centar za kulturu i obrazovanje, Tešanj, 2010.)
Dobitnica je nagrade za mlade pjesnike „Mak Dizdar“ (2007), nagrade za najbolju knjigu žena „Anka Topić“, nagrade Federalne fondacije za izdavaštvo (2019) i Godišnje nagrade izdavačke kuće Bosanska riječ za knjigu godine 2021.
Članica je PEN Centra BiH. Suosnivačica je Udruženja za kulturu Kontrast.
Radi u Centru za kulturu i obrazovanje u Tešnju i dugogodišnja je suradnica izdavačke kuće „Lijepa riječ“ iz Tuzle.
Mirela Kulović je slikarica rođena u Tuzli. Najveći dio svog života provela je u Splitu. Završila je studij Industrijskog inženjerstva na Sveučilištu u Splitu gdje je kao najbolja studentica u svojoj generaciji dobila tri nagrade.
Kist u ruke prvi put je uzela 2011. i ubrzo nakon toga potpuno se posvetila slikarstvu. Danas se profesionalno bavi slikarstvom u Bostonu, gdje živi i radi.
Do sada je realizirala osam samostalnih izložbi, te sudjelovala na više od četrdeset grupnih izložbi. Njen rad objavljen je u američkim časopisima Studio Visit Magazine i Boston Art Review. Bila je među šest finalista za nagradu Walter Feldman Fellowship za vizualne umjetnike.
Od 2014. do 2018. studirala je različite umjetničke programe na MassArt i sveučilištu TUFTS.
Redovno sudjeluje na međunarodnim konferencijama i seminarima gdje prezentira svoju umjetničku praksu.
Uz umjetničku karijeru, značajno je doprinijela projektima i festivalima koji imaju misiju razvoja kreativnosti, likovne i vizualne pismenosti kod djece i odraslih. Pokrenula je inicijativu Art Centar sa sjedištem u Gračanici gdje organizira umjetničke rezidencije, izložbe i radionice.
Suosnivačica je Udruženja za kulturu Kontrast gdje je vodila nekoliko projekata i gdje služi kao članica Upravnog odbora.
Zanima je interdisciplinarnost, kreativnost i vizualna inteligencija u obrazovanju, pedagogiji i praksi.